KDE ANO, KDE NE?

Pokud je elektrokoloběžka zařazena do kategorie jízdní kolo (rychlost max 25 km/h a výkon max 250 W), platí pro ni následující přehled:

Kde ano?

Stezka pro cyklisty
Cyklostezky jsou určeny cyklistům. Chodci se po nich pohybovat nesmí (výjimku činí jezdci na kolečkových bruslích nebo kolečkových lyžích). Jsou tak ideálním místem, jak se na elektrokoloběžce bezpečně pohybovat bez dalších, výkonějších motorových vozidel. Cyklisté se zde pohybují po pravé straně.

Stezka pro chodce a cyklisty
Sdružené stezky jsou určeny jak chodcům, tak cyklistům. Pokud jde o stezku dělenou, každý účastník se pohybuje ve vymezeném prostoru. Pokud stezka rozdělena není, cyklisté se pohybují vpravo, chodci vlevo. Chodec má tak lepší přehled o přijíždějícím cyklistovi.Na elektrokoloběžce zde musí být jezdci maximálně ohleduplní. Riziko srážky s chodcem je zde vysoké. Důležité je tak přizpůsobit rychlost a včas reagovat.

Jízdní pruh pro cyklisty
Jízdní pruh pro cyklisty je značen podélným dopravním značením a piktogramy kola. Cyklisté se v něm pohybují výhradně za sebou. Do cyklopruhu mohou vjíždět ostatní vozidla, pokud není jejich pruh dostatečně široký. Nesmí však ohrozit cyklistu. Cyklopruh je cyklista povinen využít.

Vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty Pokud se jedná o vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, je označen nejen podélným dopravním značením, ale i svislou dopravní značkou. Často bývá v rizikových místech i červeně podbarvený. Do takto vyhrazeného pruhu mohou ostatní vozidla vjíždět pouze v zákonem stanovených případech  (při objíždění, předjíždění, odbočování, otáčení, vjíždění na pozemní komunikaci, nebo vyžadují-li to zvláštní okolnosti). I vyhrazený pruh je cyklista povinen využít.

Piktogramový koridor pro cyklisty Naznačuje doporučený průjezd cyklistů v  pruhu. Narozdíl od cyklopruhů z něj neplynou žádná práva ani povinnosti. Řidiče motorových vozidel upozorňuje na zvýšený pohyb cyklistů.

Silnice
Cyklisté se pohybují po pravém okraji vozovky. Po silnici se může samostatně pohybovat cyklista starší 10 let. Do 10 let se zde může pohybovat pouze pod dohledem osoby starší 15 let. Silnice je pro elektrokoloběžkáře nejrizikovějším místem. Je zde obzvlášť důležitá jeho viditelnost, dodržování zásad bezpečné jízdy a platné legislativy.

Přejezd pro cyklisty
Narozdíl od přechodu pro chodce přejezd pro cyklisty mohou cyklisté přejíždět. Pozor, nemají zde však stanovenou přednost a vozidla jim nemusí zastavovat. Cyklisté na něj tak musí vjíždět opatrně a vždy se musí důkladně rozhlédnout. Po přejezdu se pohybují výhradně po pravé straně.

Sdílená zóna
Ve sdílené zóně je možno se na elektrokoloběžce pohybovat maximální rychlostí 20 km/h. Jednotlivé druhy dopravy zde nejsou odděleny. Cyklisté se tak pohybují vpravo a platí zde pravidlo přednosti pravé ruky.

Kde ne?

Stezka pro chodce
Tento prostor je určen výhradně chodcům. Na elektrokoloběžce sem tedy není možné vjíždět. Pokud ji chcete využít, musíte elektrokoloběžku vést.

Pěší zóna
Do pěší zóny můžete na elektrokoloběžce vjet pouze tehdy, je-li v dolní části značky vyobrazeno jízdní kolo. Pozor, cyklista nesmí ohrozit chodce a může se pohybovat pouze omezenou rychlostí do 20 km/h.

Chodník
Chodník může k jízdě na elektrokoloběžce využít pouze cyklista mladší 10 let. Samozřejmě ani ten nesmí ohrozit chodce a musí přizpůsobit svou rychlost. Využívání chodníku k jízdě na elektrokoloběžce osobami staršími 10 let patří mezi nejčastější chyby!

Přechod pro chodce
Přechod pro chodce je určen výhradně chodcům. Elektrokoloběžku je po něm tak možné pouze vést. I v tomto případě se cyklista pohybuje po pravé straně.